Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu na Telly

25. 1. 2022

Letošní zimní olympijské hry se budou konat nezvykle jen půl roku po letních olympijských hrách v Tokiu. Letní a zimní olympijské hry se tradičně střídají po dvou letech, ale poslední letní olympiáda byla posunuta kvůli celosvětové pandemii koronaviru. Zimní olympiádu můžete sledovat i vy na Telly na kanálech Eurosport HD, Eurosport 2 HD a ČT sport HD.

ZOH Peking 2022

Zimní olympijské hry 2022 se uskuteční v čínském Pekingu. Pro toto město to ale nebude žádná premiéra, jelikož se zde již v roce 2008 konala letní olympiáda. Historicky je tedy Peking prvním městem, které hostilo jak zimní, tak letní olympijské hry. Slavnostní zahájení zimních olympijských her proběhne 4. února a oficiální ukončení pak 20. února.

Kde se v Pekingu hry konají?

Peking pro zimní olympiádu využil stadiony, kde se pořádala i letní olympiáda. Ty nabídnou kromě moderních technologií také unikátní design.

Například Národní stadion bude hostit, stejně jako před 14 lety, zahajovací i závěrečný ceremoniál. Stadionu se díky unikátnímu designu přezdívá Ptačí hnízdo. Dalším využitým sportovištěm z předchozích her je Národní plavecké centrum, které ale místo plaveckých závodů uspořádá turnaj v curlingu. Tento stadion se neoficiálně nazýval Kostka vody, kterou pořadatelé přejmenovali trefně na Kostku ledu. Hokejové zápasy se budou konat v Národním vnitřním stadionu a Sportovním centru Wukesong.

Jediná hala, kterou museli pořadatelé vybudovat nově, je Národní rychlobruslařská hala, které se díky designovému stropu přezdívá Ledová vločka.

Některé disciplíny se konají také v dalších částech Číny. Sjezdaři, bobisté, sáňkaři a skeletonisté se usídlí v oblasti Jen-čching. V městském obvodu Š’-ťing-šan vznikl areál pro lyžařský a snowboardový Big Air a na klasické lyžování, biatlon a snowboarding se podíváme do horské oblasti Čang-ťia-kchou.

Češi si budou muset přivstat

V Pekingu bude v době olympijských her o 7 hodin více než u nás. Část programu tedy poběží v brzkých ranních hodinách středoevropského času. Pokud se chystáte fandit našim sportovcům, tak počítejte s tím, že si budete muset nařídit budíka.

Na jaké sportovní disciplíny se můžete těšit?

Na zimní olympiádě se bude soutěžit celkově v 15 různých disciplínách: alpské a akrobatické lyžování, biatlon, běh na lyžích, severská kombinace, skoky na lyžích, snowboarding, boby, skeleton, saně, lední hokej, krasobruslení a rychlobruslení a short track.

Čeští sportovci na zimní olympiádě

Letošní účast českých sportovců je historicky nejvyšší. Do Pekingu odletí dohromady 113 Češek a Čechů. Rekordní číslo je především díky premiérové účasti hokejistek, curlerů a skokanek na lyžích. Celkově budou naši sportovci obhajovat sedm medailí ze zimní olympiády v Pchjončchangu.

Největší nadějí na olympijskou medaili je Ester Ledecká, která se představí na snowboardu i v alpském lyžování. Dalším horkým želízkem v ohni je šestinásobná olympijská vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková. Eva Samková se bohužel v prosinci zranila a na snowboard se na olympiádě nepostaví.

Naději na zisk medaile máme také v biatlonu. Na start se postaví hned několik úspěšných závodníků – Michal Krčmář, Eva Puskarčíková nebo Markéta Davidová. Fanděte našim českým sportovcům na kanálech Eurosport HD, Eurosport 2 HD a ČT sport HD.

Koronavirová opatření v olympijském Pekingu

Přísná pandemická opatření budou doprovázet i zimní olympiádu. Sportovci budou denně testováni a stejně jako na letní olympiádě, i v Pekingu se budou moct pohybovat po areálu pouze za účelem tréninku, soutěží a práce. Za porušení těchto pravidel jim hrozí i odebrání akreditace. Na sportoviště se opět nepodívají zahraniční diváci, vstup je povolen pouze pro vybrané skupiny obyvatel Číny.

Některé vládní delegace se olympiády nezúčastní

Kvůli kontroverzní Číně provází tyto olympijské hry tzv. diplomatický bojkot. Oficiálně tedy na hrách neuvidíme politické zástupce USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie, Japonska, Litvy, Kosova, Belgie a Dánska.

Co si určitě nenechat ujít

Každá olympiáda má svůj zahajovací a závěrečný ceremoniál, který je vyplněn speciálními efekty a přiblíží divákovi tradice pořádající země. Nebude chybět ani slavnostní nástup všech zemí a sportovců nebo zapálení olympijského ohně. Na zahajovací ceremoniál se můžete těšit už 4. února.