Pohár šesti národů 2022 na Telly
3. 2. 2022
Slavný Pohár šesti národů (Guinness Six Nations Championship) je neoficiálním mistrovstvím Evropy v ragby, kterého se tradičně účastní družstva 6 zemí: Anglie, Walesu, Skotska, Francie, Irska a Itálie. Vítěz šampionátu je pak považován za neoficiálního mistra Evropy.
Rugby Six Nations
Pohár šesti národů je nejstarší ragbyový turnaj na světě. Koná se každý rok, ale každý tým hraje s každým týmem pouze jedno utkání. Celkově se tedy můžete těšit na 15 zápasů. Týmy hrají pouze jeden zápas týdně, aby měli hráči dostatečný čas na regeneraci.
Tento rok se koná již 23. ročník aktuální podoby turnaje. Celkově se ale jedná o 128. klání. Letošní Pohár šesti národů začne 5. února a skončí 19. března 2022. Celou soutěž můžete sledovat i vy na Telly na kanálech Nova Sport 1 a Nova Sport 2.
Kde se koná Pohár šesti národů?
Zajímavostí tohoto turnaje je, že se hraje na domovských stadionech všech šesti účastníků.
- V Anglii se zápasy odehrají v Londýně na stadionu Twickenham s kapacitou 82 tisíc diváků.
- Wales pro tento turnaj vybralo stadion Principality v Cardiffu s kapacitou 74 500 diváků.
- Ve Skotsku se hráči utkají v Edinburghu na stadionu BT Murrayfield s kapacitou 67 144 diváků.
- Irsko pořádá turnaj v Dublinu na stadionu Aviva s kapacitou 51 700 diváků.
- Francouzská Paříž fanoušky a hráče pohostí na slavném stadionu Stade de France s kapacitou 81 338 diváků.
- A v Itálii se soutěž odehraje v Římě na stadionu Stadio Olimpico s kapacitou 72 698 diváků.
Nejúspěšnější týmy a hráči
Historicky nejúspěšnějším týmem je družstvo Anglie, která se může pyšnit 29 tituly. Hned za ní jí šlape na paty Wales s celkově získanými 28 tituly. Wales považuje ragby za svůj národní sport a je také letošním obhájcem titulu. Tyto dva týmy v posledních letech celému šampionátu silně dominují.
V letošním roce se můžete těšit na řadu hvězdných talentů. Marcus Smith (Anglie), Duhan van der Merwe (Skotsko), Paolo Garbisi (Itálie), Hugo Keenan (Irsko), Damian Penaud (Francie) a Louis Rees-Zammit (Wales) jsou jen některá jména, která by vás měla zajímat. Smith i Rees-Zammit byli dokonce nominováni na průlomového hráče roku ve světovém ragby. Kromě těchto mladých tváří se můžete těšit také na nejlepší hráče současnosti – Antoine Dupota (Francie) nebo Hamishe Watsona (Skotsko).
Formát soutěže
Rugby Six Nations se hraje v tzv. skupinovém formátu. Všechny týmy jsou součástí jedné skupiny, ve které vítězí ten, kdo získá největší počet bodů. Každé mužstvo odehraje jeden zápas proti všem, čeká ho tedy celkem pět zápasů. V případě vyrovnaného umístění (skóre a body) prvních týmů v tabulce se vítězem stává tým s větším počtem výher. Šampionát se řídí pravidly ragby union („patnáctkové“ ragby).
Grand Slam
Grand Slam je speciální termín, který se používá v případě, že mužstvo vyhraje všech pět svých zápasů. To se povedlo například mužskému týmu Walesu v roce 2019 a ženskému týmu Anglie, který vyhrál Grand Slam dokonce dvakrát v řadě v letech 2019 a 2020.
Trojitá koruna
Trojitá koruna je zvláštní cena, kterou mohou získat pouze čtyři týmy – Anglie, Skotsko, Wales a Irsko. Toto ocenění získají pouze v případě, že porazí všechny tři ostatní mužstva. To se povedlo například Irsku v roce 2007, kdy porazilo Anglii, Wales a Skotsko. Zisk Trojité koruny ale nezaručuje výhru v celé soutěži.
Historie Poháru šesti národů
Turnaj se poprvé odehrál v roce 1883 jako mistrovství čtyř domácích zemí Spojeného království – Anglie, Irska, Skotska a Walesu. Anglie však byla z turnaje v letech 1888 a 1889 vyloučena, protože odmítla vstoupit do Mezinárodní ragbyové fotbalové rady. V roce 1910 se pak turnaj stal Mistrovstvím pěti národů, když se přidala Francie. V roce 2000 se k turnaji připojila Itálie a šampionát tak získal svou dnešní podobu jako Pohár šesti národů. Od roku 2001 existuje i soutěž žen.