50. Super Bowl jenom na Sport 2

31. 1. 2016

 Ještě před 20 lety znali v České republice a na Slovensku výraz „Super Bowl“ jen sportovní nadšenci a lidé nějak spojení s komunitou amerického fotbalu. Od té doby si tento sport získal mnoho nových diváků a fanoušků, kteří odhalili kouzlo tradičního amerického sportu, který je postaven na rychlosti, síle, tvrdosti a zároveň velice propracované strategii. V průběhu uplynulých […]

 Ještě před 20 lety znali v České republice a na Slovensku výraz „Super Bowl“ jen sportovní nadšenci a lidé nějak spojení s komunitou amerického fotbalu. Od té doby si tento sport získal mnoho nových diváků a fanoušků, kteří odhalili kouzlo tradičního amerického sportu, který je postaven na rychlosti, síle, tvrdosti a zároveň velice propracované strategii.

V průběhu uplynulých let vznikla řada nových týmů v ČR i na Slovensku, herní úroveň se zvýšila natolik, že nejlepší český tým hraje souběžně s českou ligou také ligu rakouskou, která patří mezi dvě nejprestižnější v Evropě. Finále České ligy amerického fotbalu se pravidelně koná v pražském Edenu před několika tisícovkami diváků a v přímém přenosu České televize. Na tom, že se americký fotbal stále více dostává do povědomí diváků, má obrovskou zásluhu televizní stanice Sport TV, která vysílá přímé přenosy NFL, tedy nejlepší a nejznámější soutěže. Díky Sport TV mají diváci možnost už šestým rokem pravidelně sledovat 3 až 6 zápasů z každého kola s českým komentářem od dlouholetých hráčů, kteří trpělivě vysvětlují pravidla novým divákům a komunikují s nimi v průběhu utkání na sociálních sítích. Toto vše přispělo k tomu, že se americký fotbal a vysílání NFL stalo jednou z vlajkových lodí Sport1 a Sport 2.

Nyní je „Super Bowl“ již známým pojmem i pro českého a slovenského diváka. Finále ligy amerického fotbalu NFL se tradičně bude konat o prvním únorovém víkendu, konkrétně v noci z neděle na pondělí. Vyvrcholí tak speciální sezóna, která je jubilejní padesátá od sjednocení dříve soupeřících ligových soutěží. I proto je v tomto roce logo NFL vyvedeno ve zlaté barvě, která symbolizuje padesáté výročí, zápas se bude konat v Kalifornii, které se přezdívá „Zlatý stát“, na stadionu týmu San Francisco 49ers, kde dominantou města je světoznámý most Golden gate. Zvláštností je také to, že letošní finále není poprvé od roku 1971 označeno římskými číslicemi.

Super Bowl je pravidelně jednou z nejsledovanějších událostí roku a nejenom díky zápasu samotnému. 30 vteřin reklamního času přijde letos zájemce na rekordních 5 milionů dolarů, reklamní spoty v průběhu utkání jsou připravené speciálně pro tuto příležitost a firmy do jejich vzniku investují další miliony dolarů. Nepsaným pravidlem posledních let je, že spoty, jež jsou při Super Bowlu odvysílány, patří mezi nejvtipnější, nejdůmyslnější a nejprecizněji provedené televizní reklamy. Den před utkáním odehraje koncert na blízkém AT&T stadionu legendární Metallica, v poločasu zápasu vystoupí přímo na hrací ploše hvězdy světové pop music Coldplay, Beyoncé a Bruno Mars.

Mezi favority na zisk titulu patří New England Patriots – obhájci trofeje z minulé sezony, dále Seattle Seahawks, kteří se stali šampiony v roce 2014 a v minulé sezoně podlehli až ve finále, Denver Broncos s legendárním, ale již stárnoucím rekordmanem Peytonem Manningem, Carolina Panthers v čele s nejužitečnějším hráčem ligy Camem Newtonem, nebo Arizona Cardinals s charizmatickým Brucem Ariansem, který byl vyhlášen trenérem roku ve dvou z předchozích tří sezón.

Nenechte si ujít vrchol sezony 2015, Super Bowl můžete sledovat v přímém přenosu v noci ze 7. na 8. února na Sport 2.