Letní olympijské hry 2020 v Tokiu na Telly

22. 7. 2021

Letní olympijské hry se uskuteční letos, a to v termínu od 23. července do 8. srpna v japonském Tokiu. Sledovat je můžete i vy na Telly na kanálech Eurosport HD, Eurosport 2 HD a ČT sport HD. Očekává se, že se letos zúčastní 206 zemí, a to ve 324 různých soutěží, které se budou konat ve 33 sportech. Nebudou se však moci účastnit fanoušci ze zahraničních zemí.

Přesto, že budou hry letos, v názvu si zachovají rok 2020. To proto, že původně bylo jejich zahájení naplánované již na 24. července loňského roku, nicméně kvůli celosvětové pandemii koronaviru bylo 24. března 2020 rozhodnuto, že se olympijské hry odloží. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy byly olympijské hry přeloženy. Jde o 32. ročník.

Tokio se řadí na páté místo seznamu měst, ve kterých se OH konají podruhé. Prvně se zde uskutečnily v roce 1964. Japonsko navíc hostilo i dvoje Zimní olympijské hry. Dvakrát se LOH konaly v Athénách, Paříži, Londýně a Los Angeles.

Staronový stadion v Šindžuku

Centrem Letních olympijských her 2020 se stane nový národní víceúčelový stadion, který se nachází ve čtvrti Šindžuku. Šindžuju patří mezi třiadvacet čtvrtí v Tokiu. Jde o jednu z hlavních obchodních a administrativních částí Tokia. Najdete tady nejvytíženější železniční nádraží na světě, Tokijskou radnici, mnoho obchodních domů, hotelů, barů a také cizinců. V Šindžuku žije totiž nejvíce cizinců z celého Tokia.

Stadion vznikl rekonstrukcí starého Olympijského stadionu a byl znovu otevřen v listopadu roku 2019. Běžně se zde provozuje fotbal, ragby a atletika a pojme až 68 000 diváků. Letos se ale bohužel nenaplní. Nicméně zde proběhne slavnostní zahájení i zakončení, bude se zde hrát fotbal a soutěžit v atletice.

Slavnostní zahájení olympijských her se uskuteční v pátek 23. července 2021 ve 13:00 středoevropského času. Podle organizátorů bude v Tokiu na stadionu sledovat nástup jednotlivých výprav sportovců a zapálení olympijského ohně zhruba tisícovka pozvaných diváků včetně japonského císaře Naruhita.

Jednotlivé soutěže však začínají už o dva dny dříve, a to prvními zápasy v softballu a fotbalu. Vrcholem her je 7. srpen, kdy můžete sledovat 34 medailových disciplín. 8. srpna pak hry končí opět slavnostním ceremoniálem. Z Česka se do Tokia vypraví 116 sportovců.

Koho z české reprezentace kdy sledovat?

Do Tokia odletěli zástupci 22 sportů. Kdo stojí za pozornost? Například v úterý 27. 7. sledujte Barboru Seemanovou v plavání, Tomáše Macháče v tenise, ve stejném sportu také favoritku Barboru Krejčíkovou či Karolínu Plíškovou. Dále se chystá na start vodního slalomu aspirantka na zlato Kateřina Kudějová nebo národní rekordman v plavání Jan Micka.

Ve středu 28. 7. si nenechte ujít rozjížďky ve vodním slalomu v čele s Jiřím Prskavcem nebo Terezou Fišerovou. V plavání můžete fandit Báře Seemanové, Jiřímu Čejkovi nebo Kristyně Horské. Další historický okamžik, kdy se Češi na LOH utkají o postup v basketbalu, můžete sledovat taktéž ve středu, tentokrát v zápase s Francií.

Ve čtvrtek 29. 7. sledujte na programu ČT sport Davida Kosteleckého a Jiřího Liptáka ve sportovní střelbě. Také věříme, že nastoupí Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem v plážovém volejbale. Zápas můžete sledovat na programu Eurosport 2.

V pátek 30. 7. si nenechte ujít na ČT sport Lukáše Krpálka v Judu a v sobotu na stejném programu další zápas v basketbalu, tentokrát proti USA.

V pondělí 2. srpna si dejte na programu Eurosport 1 rychlostní kanoistiku, kde se na rozjížďkách objeví bratři Fuksové a také Josef Dostál.

V úterý 3. 8. na Eurosport 1 sledujte Jakuba Vadlejcha a Jakuba Veselého v atletice nebo Adama Ondru ve sportovním lezení. Ve čtvrtek na ČT sport pak přijde na řadu Adam Helcelet a Jiří Sýkora v desetiboji nebo třeba Jiří Orság ve vzpírání.

V pátek 6. 8. se připravte na štafetu, ve které bude připraven Michal Desenský, Matěj Krsek, Patrik Šorm a Jan Tesař.

Sportovní disciplíny

Sportovci budou moci soutěžit v následujících disciplínách: atletika, badminton, baseball, basketbal, box, silniční cyklistika, dráhová cyklistika, BMX, horská kola, fotbal, golf, sportovní gymnastika, moderní gymnastika, skoky na trampolíně, házená, jachting, jezdectví, judo, rychlostní kanoistika, vodní slalom, karate, lukostřelba, moderní pětiboj, plavání, plážový volejbal, pozemní hokej, ragby, skateboarding, skoky do vody, softball, stolní tenis, sportovní lezení, sportovní střelba, surfing, synchronizované plavání, šerm, taekwondo, tenis, triatlon, veslování, vodní pólo, volejbal, vzpírání a zápas.

Covid na Letních olympijských hrách 2020

Hlavním tématem je samozřejmě koronavirus, který se bohužel ani přes veškerá opatření letošním hrám nevyhnul. Pozitivně testováni byli i někteří čeští sportovci. Mezi nejnovější nakažené patří stolní tenista Pavel Širuček. Také on letěl speciálem spolu s plážovým volejbalistou Ondřejem Perušičem, trenérem Simonem Nauschem a nejmenovaným členem realizačního týmu, kteří byli pozitivní v předchozích dnech.

Kromě Čechů je podobně zklamaná také nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Fernanda Aguirreová z Chile. Obě měly v Tokiu pozitivní test a vzhledem k povinné desetidenní karanténě nestihnou start.

Nejen koronavirus však marní šance na úspěch. Ještě před nástupem bylo domů posláno například šest polských plavců, kteří neměli splněné potřebné limity pro start na letošních olympijských hrách.

Zajímavosti o Letních olympijských hrách 2020

Letošní hry by měly jít příkladem nejen v technologické vyspělosti, ale také v udržitelnosti a ekologii. Ukázkou toho jsou například medaile, které jsou vyrobeny z recyklovatelného elektronického odpadu. Tak zvané bedny neboli stupně vítězů jsou zase z plastového odpadu. A olympijská pochodeň je zhotovena z recyklovatelného hliníku, přičemž se prvně v historii bude zapalovat pomocí vodíku. V neposlední řadě pak stojí za zmínku postele pro sportovce, které jsou vyrobeny z papírové lepenky. Pořadatelé navíc slíbili zrecyklovat až 65 % veškerého odpadu vyprodukovaného během her.

Kde olympiádu sledovat?

Letní olympijské hry budeme vysílat na standardních HD kanálech Eurosport 1 a Eurosport 2. A také na kanálu ČT sport.