Podpora

Internetová televize

Kategorie

OTT vs. IPTV

Televizní obsah můžete již několik let vedle tradičního pozemního vysílání sledovat také přes internetové připojení. Internetová televize v porovnání s klasickým terestriálním vysíláním (DVB-T2) nabízí vyšší kvalitu obrazu nebo možnost vracet se ve vysílání i několik dní nazpět. Díky tomu je možné například přeskakovat reklamy (kromě stanic skupiny Prima) nebo sledovat oblíbené programy v jakoukoliv denní dobu, která vám vyhovuje. 

Při sledování internetové televize máte na výběr mezi dvěma technologiemi: OTT (Over The Top) a IPTV (Internet Protocol TeleVision). Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co je OTT?

OTT je zkratka pro „over-the-top“, kdy je obsah divákům poskytován přímo přes internet bez nutnosti předplatit si kabelovou nebo satelitní televizi. Data mezi poskytovatelem služeb a divákem tedy putují přes veřejnou síť

Data pak od televizního operátora proudí pokaždé, když si uživatel vyžádá, např. zapnutím televize nebo přepnutím na jiný kanál. To platí pro živé vysílání i sledování pořadů z archivu. Přenos je vždy unikátní, a proto se nazývá unicast. Jedním z poskytovatelů služby OTT je právě televize Telly.

Uživatelé takto mohou získat přístup k televiznímu obsahu na různých zařízeních, ať už se jedná o chytré televizory, notebooky, smartphony, herní konzole a další přístroje s běžným připojením k internetu prostřednictvím protokolu HTTPS. Stačí mít pouze zřízený účet u televizního operátora. 

V rámci předplatného OTT TV získá uživatel možnost dívat se na televizi i na několika zařízeních naráz. Bez problému může také sledovat televizní obsah na cestách prostřednictvím smartphonu nebo tabletu ve všech zemích EU. Jedinou podmínkou je kvalitní internetové připojení s dostatečnou rychlostí, případně aktivní roaming (v tomto případě si ale doporučujeme nejdříve nastudovat tarifní podmínky vašeho mobilního operátora).

Co je IPTV?

IPTV je zkratka pro Internet Protocol Television. Pro sledování video a audio obsahu je v tomto případě nutné, aby byl divák připojen k síti skrze infrastrukturu určitého poskytovatele. Uživatel tedy musí zároveň používat internetové připojení od stejného operátora, přes které je signál přenášen do jeho set-top-boxu.

Signál každého kanálu je tedy v tomto případě přenášen prostřednictvím uzavřené sítě operátora. Ten se pak z platformy přenese pouze jednou, nebo je v síti trvale k dispozici a uživatel na tento kanál pouze přepíná. Takový přenos se nazývá multicast. V případě sledování videí z archivu se jedná zase o unicast, jelikož je program z archivu uživateli přehrán unikátně.

Internetová televize mění způsob, jakým konzumujeme obsah

Dříve jsme byli pouze pasivními konzumenty televizního obsahu bez možnosti zasahovat do jeho vysílání. Díky internetovým televizím můžeme snadno přeskakovat reklamy, video si kdykoliv pozastavit a znovu spustit nebo koukat v archivu až na několik dní staré záznamy. 

Za vysílání OTT a IPTV uživatelé běžně platí paušální poplatky. Obě technologie se mnohdy překrývají a někteří poskytovatelé je i rádi kombinují. Chcete si vyzkoušet internetovou televizi zdarma? Pořiďte si Telly online na pár kliků.