Poslední tanec velikánů, kruté rány osudu i český sen na největším mistrovství světa historie
9. 6. 2026
Fotbalový svět stojí na prahu revolučního Mistrovství světa. Již za několik desítek hodin vypukne v USA, Kanadě a Mexiku dlouho očekávané Mistrovství světa ve fotbale 2026. Čeká nás šampionát plný extrémů: poprvé s obřím formátem 48 týmů, s loučením největších ikon naší generace, s nečekanými nominačními šoky, ale také s obrovským českým očekáváním a bohužel i osobními tragédiemi, které ke sportu neodmyslitelně patří.
Revoluční formát: Více zápasů, více dramatu, více fotbalu
Zapomeňte na vše, na co jste byli doposud zvyklí. MS 2026 přináší největší formátovou revoluci od roku 1998. Počet účastníků nabobtnal z tradičních 32 na rekordních 48 národních týmů. Co to znamená v praxi? Turnaj poprvé nabídne celkem 12 základních skupin po čtyřech týmech. Do vyřazovací fáze, která nově začíná už šestnáctifinálem (přelomové kolo Round of 32), postoupí první dva celky z každé skupiny a k nim osm nejlepších týmů ze třetích míst.
Tento krok sice sklidil vlnu kritiky za potenciální naředění kvality, ale z pohledu fanouška jde o čistý festival fotbalu. Čeká nás neuvěřitelný maraton 104 zápasů během necelých 40 dní. Pro televizní diváky to znamená jediné – fotbal se stane každodenní kulisou jejich životů od večera do pozdní noci, a to v těch nejmodernějších arénách severoamerického kontinentu.
Konec jedné éry: Loučení legend
Pro miliony fanoušků po celém světě bude mít tento šampionát silný nostalgický nádech. Sledujeme totiž absolutní epilog jedné epochy. Lionel Messi (38) i Cristiano Ronaldo (41) se chopí své poslední šance na světovém pódiu.
Zatímco Messi už svůj fotbalový grál zvedl nad hlavu v Kataru a nyní může hrát v uvolněnější atmosféře obklopen skvěle fungujícím argentinským týmem, pro Ronalda jde o poslední možnost, jak do své sbírky doplnit ten jediný pohár, který mu v jeho monumentální kariéře chybí. Oba moc dobře vědí, že v roce 2030 už u toho na trávníku nebudou. Každý jejich dotek s míčem, každá penalta, každé gesto bude sledováno pod mikroskopem. Bude to emotivní, bude to napínavé a pro jednoho z nich to může být ten nejsladší možný konec reprezentační kariéry.
Fotbal umí být nádherný, ale také nekompromisně krutý. Nejtemnější příběh předstartovní horečky se odehrál v tréninkovém kempu německé reprezentace v Chicagu. Teprve osmnáctiletý supertalent Bayernu Mnichov, Lennart Karl, měl být jedním z hlavních taháků a potenciálních objevů celého šampionátu. Mladík, který svými výkony v Bundeslize pobláznil Evropu a v březnu si odbyl snový debut v seniorské reprezentaci, však zažil absolutní noční můru.
Při jednom z posledních tréninků před úvodním zápasem si nešťastně natrhl sval na levém stehně. Výsledky magnetické rezonance v místní nemocnici byly neúprosné: šampionát pro něj skončil dřív, než vůbec začal. Prognóza hovoří o nucené pauze v délce šesti až osmi týdnů. „Nemám slov, bolí to nepředstavitelně. Udělal jsem maximum, abych byl na mistrovství stoprocentně fit, ale zranění přišlo v ten nejméně vhodný čas,“ vzkázal zdrcený mladík z nemocničního lůžka na svém Instagramu.
Trenér Julian Nagelsmann musel narychlo reagovat a jako náhradu podle regulí FIFA povolal Assana Ouédraoga z Lipska.
Pokud by vám někdo před pár lety řekl, že Španělsko odjede na mistrovství světa a v jeho kádru nebude ani jeden jediný hráč z Realu Madrid, považovali byste ho za blázna. Jenže reprezentační trenér Luis de la Fuente udělal přesně to. V nominaci „La Roja“ nenajdeme ani jedno jméno z řad úřadujícího španělského mistra a giganta z Bernabéu.
De la Fuente vsadil na absolutní týmovou chemii, dravé mladíky z Barcelony, prověřené bojovníky z Atlética Madrid či opory z domácí ligy. Tento krok vyvolal v Madridu obrovskou vlnu nevole a tamní tisk mluví o nepochopitelné zradě. Pokud Španělé uspějí, bude De la Fuente oslavován jako vizionář, který se nebál rozbít staré pořádky. Pokud selžou, bude mu absence madridských hvězd předhazována do konce života. Tlak na jednoho z největších favoritů šampionátu je enormní a my budeme s napětím sledovat, jak tento odvážný experiment dopadne.
Mistrovství světa 2006 bylo posledním, kde jsme jako samostatná republika startovali. Teď, v roce 2026, jsme zpátky u toho. Turnaj se hraje v Severní Americe, což s sebou přináší specifické časové posuny. Zápasy se budou hrát v odpoledních, večerních, ale i hlubokých nočních hodinách našeho času. A právě v tom spočívá největší síla a komfort Telly.
Proč sledovat MS ve fotbale na Telly?
S Telly vám neuteče ani jedna sekunda, i kdyby vás povinnosti nebo spánek nepustily k živému vysílání. Díky funkci zpětného zhlédnutí si můžete jakýkoli zápas pustit přesně tehdy, kdy to vyhovuje vám. Můžete přetáčet méně záživné pasáže, vracet se ke gólům nebo si jednoduše nahrát noční zápasy (včetně bitvy Česka s Jižní Koreou) a pustit si je ráno u snídaně, aniž by vám výsledek kdokoli předem prozradil. Telly navíc garantuje perfektně stabilní vysílání ve vysokém rozlišení, možnost sledování až na čtyřech zařízeních současně a špičkovou aplikaci pro smart TV, mobily i tablety. Ať už budete fandit Čechům v obýváku, na zahradě u grilu nebo na cestách, Telly vám doručí ten nejlepší sportovní zážitek přímo pod nos.