Super Bowl 2022 na Telly

11. 2. 2022

Vyvrcholení americké fotbalové ligy se blíží! Super Bowl je pro Američany největším sportovním svátkem roku, kterým žije doslova celý kontinent. Sledovanost tohoto zápasu dosahuje okolo 150 miliónů diváků. K finálovému souboji dvou nejlepších týmů z celé sezóny NFL neodmyslitelně patří nejen fotbal, ale také velkolepá show a drahé reklamy.

Kdy a kde se hraje Super Bowl LVI?

V Americe má americký fotbal dlouhou tradici a stále je sportem číslo jedna. Letošní Super Bowl LVI s pořadovým číslem 56, se odehraje v neděli 13. února 2022 na stadionu SoFi v Inglewoodu v Kalifornii. Pro české diváky zápas začne v noci 14. února od 0:30. Sledovat Super Bowl můžete i vy na Telly na Premier Sport 2.

Které týmy se spolu utkají?

Ve velkolepém finále se spolu utkají týmy Cincinnati Bengals a Los Angeles Rams. Kdo z nich vyhraje? Favorizovaný tým Los Angeles Rams nebo Cincinnati Bengals, kteří po většinu sezóny patřili k outsiderům?

Velkolepá show jménem Super Bowl

Širokou veřejnost častěji více než fotbal zajímá show okolo. Díky vysoké sledovanosti se ceny reklam v přestávkách vyšplhají na závratné sumy. Televizní společnosti jsou ochotny zaplatit až 6 milionů dolarů za třicet vteřin reklamního času.

Vrcholem pak bývá poločasová show vyplněná koncerty těch největších popových hvězd. Zajímavé je, že umělci za svá vystoupení nedostávají zaplaceno. Odměnou jim bývá reklama. Například zpěvačce Lady Gaga po jejím poločasovém vystoupení narostly prodeje o více než 1000 %. V minulosti zde své číslo předvedly takové osobnosti, jako je Michael Jackson, U2, Coldplay, Prince, Beyoncé nebo Madonna.

Kdo letos vystoupí na Super Bowlu?

Letos si přijdou na své zejména fanoušci rapu. Poločasovou show totiž obstarají Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige a Kendrick Lamar. Velkolepé hudební vystoupení můžete sledovat i vy na Telly na kanále Premier Sport 2.

Kdo zazpívá národní hymnu?

V minulosti hymnu “The Star-Spangled Banner” zazpívala například Pink, Beyoncé, Lady Gaga nebo Demi Lovato. Letos se této pocty zhostí hned dva zpěváci – Eric Church a Jazmine Sullivan.

Šílenství jménem Super Bowl

Tento fotbalový svátek je synonymem nejen pro velkou show, ale je také hned po Dnu díkuvzdání největší hostinou napříč celou Amerikou. Pro ukázku tu pro vás máme pár čísel:

  • Odhadem se během zápasu sní po celé Americe 15 tisíc tun brambůrek, 4 tisíce tun popcornu a 3,6 tisíc tun omáčky guacamole.
  • Počet zkonzumovaných kuřecích křidýlek se odhaduje na 1,23 miliardy.
  • Na stadionu se v roce 2009 prodalo 55 200 hot dogů.

Další zajímavostí je počet míčů. Na každou sezónu ligy amerického fotbalu vyrobí NFL 700 000 míčů, z nichž je 228 připraveno právě na Super Bowl.

Na finálový zápas se vyrábí dva druhy merchandisingu. O výsledek zápasu se často rozhoduje až do poslední vteřiny, ale mistrovské kšiltovky a trička jsou připraveny předem. Produkty s názvem týmu, který prohrál, pak dostává nezisková organizace Good360. Ta dostane každý rok od NFL seznam zemí, do kterých může produkty vyvézt v případě zemětřesení, výbuchů sopek, záplav nebo jiných živelných pohrom.

Stadiony, na kterých se hraje Super Bowl, musí splňovat hned několik podmínek. Mezi nimi je například kapacita stadionu. Ten má pojmout minimálně 65 tisíc diváků. V jeho okolí by mělo být také dostatečné množství hotelů a prostorů pro týmy i fanoušky. SoFi stadion, který letos hostí Super Bowl může přivítat až 100 240 diváků. I přes cenu vstupenek, která se letos pohybuje kolem 8 000 dolarů (cca 170 tis. Kč), je Super Bowl vždy beznadějně vyprodaný.

Historie Super Bowlu

Úplně první Super Bowl se odehrál 15. ledna 1967 v Los Angeles, kdy se spolu utkaly týmy Green Bay Packers a Kansas City Chiefs. Tehdy ještě existovaly dvě ligy amerického fotbalu – National Football League a American Football League. V roce 1970 došlo ke sloučení obou soutěží, týmy si ale zachovaly rozdělení dle lig. Dodnes tak proti sobě ve finále nastupuje vítěz American Football Conference (AFC) a National Football Conference (NFC).