UFC 275: Glover Teixeira vs. Jiří Procházka

24. 5. 2022

Českého zápasníka ve smíšených bojových uměních čeká nejdůležitější bitva jeho dosavadní kariéry. Jiří „BJP“ Procházka je aktuálně nejlepším Čechem v UFC a už 12. června od 4:00 se v Singapuru utká o titul v polotěžké váze s brazilským šampionem Gloverem Teixeirou. Největší zápas v historii českého MMA můžete sledovat i vy na Telly na kanále Premier Sport 1.

Jiří

Česko může mít prvního šampiona v UFC

Je to vůbec poprvé, co se do finálové bitvy o titul dostal Čech. Jiří Procházka se stal jedním z nejvýraznějších nováčků v UFC a stačily mu k tomu pouhé dva zápasy. Zaujal v nich především svým netradičním a agresivním stylem boje, který mu v obou případech vynesl ocenění za výkon večera.

Cesta bojovníka

Jiří Procházka začal svoji kariéru s thajským boxem, kde se mu za krátkou dobu podařilo získat titul Mistra republiky ve své váhové kategorii. Poté však přešel k MMA. První profesionální zápas absolvoval v roce 2012 a přesně o tři roky později podepsal smlouvu s japonskou organizací Rizin Fighting Federation, kde v roce 2019 získal titul v polotěžké váze a ve stejném roce ho i obhájil.

16. ledna 2020 se stal historicky pátým Čechem, který podepsal smlouvu s nejprestižnější MMA organizací světa, UFC. Prvním protivníkem se mu stal Švýcar Volkan Oezdemir. Ten od Procházky schytal K. O. hned v druhém kole a český bijec tak nekompromisně vstoupil mezi zápasnickou elitu. Stejný osud čekal i Dominica Reyese, jeho druhého vyzyvatele. Toho ukončil parádním loktem z otočky (spinning elbow). Tato dvě představení mu vysloužila respekt ostatních zápasníků v organizaci a otevřela mu dveře k bitvě o titul.

Úřadující šampion a veterán MMA

Tak by se dal jednoduše popsat vyzyvatel Jiřího Procházky. Brazilský zápasník Glover Teixeira je o celých 13 let starší než český bojovník a v UFC působí už více než deset let. Teixeira má za sebou velmi pestrý život a pravděpodobně jeden z nejsilnějších příběhů v této zápasnické organizaci.

Glover se narodil v roce 1979 v chudém prostředí brazilských slumů. V 19 letech se rozhodl změnit vlastní život a utekl do USA, kde se později dostal k zápasení a sklízel jeden úspěch za druhým. O několik let později podepsal smlouvu s legendární UFC a vyhrál hned pět zápasů v řadě. V prvním titulovém boji se utkal s legendárním Jonem Jonesem, kterého však porazit nezvládl.

Pád na dno i cesta zpátky na vrchol

Po této bitvě byl život Glovera jako na houpačce. V roce 2018 to dokonce vypadalo, že kariéru definitivně ukončí. Vymetal jeden večírek za druhým, měl problémy s alkoholem a tvrdý trénink elitního bojovníka do tohoto režimu moc nezapadal. Nakonec ale otočil a začal na sobě pracovat. To se mu vyplatilo a aktuálně kraluje polotěžké váze. Mladého Procházku Glover popisuje jako zápasníka nové generace, který je pro něj velkou výzvou. Máte se tedy rozhodně na co těšit.

Procházkova příprava

Český zápasník ví, že pokud chce tuto bitvu vyhrát, musí být v zápase dominantní. Svou přípravu proto zaměřil především na vylepšení svých schopností na zemi. Ty jel potrénovat i na kemp hvězdného olympijského vítěze Henryho Cejuda. Závěr přípravy pak Procházka završí v Thajsku, kde má k dispozici výborné wrestlery a sparingpartnery.

Příprava na UFC

UFC 275

Galavečer ve smíšených bojových uměních s názvem UFC 275 se odehraje 12. června od 4:00 SEČ v Singapuru. Hlavním lákadlem se stal titulový duel o pás polotěžké divize mezi Gloverem Teixeirou a Jiřím Procházkou. Nebude to ale jediný zápas o titul. Šampionka Valentina Shevchenko by měla podle všeho poměřit své síly s Tailou Santos a ani zbytek soupisky nevypadá zle. Těšit se můžete například i na zápas Joanna Jedrzejczyk vs. Weili Zhang nebo Malkoun vs. Allen a mnoho dalších. Českému zápasníkovi můžete v bitvě o titul fandit i vy na Telly na kanále Premier Sport 1.

Aktualizace: Jiří Procházka v napínavé bitvě porazil svého soupeře a stal se tak prvním českým šampionem v UFC. Se svým výkonem však Procházka nebyl úplně spokojený, a proto se chce s Gloverem utkat znova. Sledujte odvetnou bitvu o titul v přímém přenosu i vy na Telly na kanále Premier Sport. Odehraje se už 10. prosince v Las Vegas na galavečeru UFC 282: Procházka vs Teixeira 2.