Jiří Procházka znovu v boji o titul šampiona UFC!

3. 11. 2023

Je to tady. Sportovní událost roku nejen pro fanoušky MMA, ale pro celý český sport! Jiří Procházka na eventu UFC 295 ve slavné Madison Square Garden změří své síly s Brazilcem Alexem Pereirou. Ve hře bude titul šampiona polotěžké váhy nejslavnější organizace smíšených bojových umění. Jirka se vrací do oktagonu po více než roční pauze, kdy jeho řádění v UFC zastavilo vážné poranění ramene, z nějž vyplynula i ztráta těžce vydřeného pásu šampiona. Dokáže se král vrátit na trůn? To zjistíme již 12. listopadu v přímém přenosu na Premier Sport 2!

Jiří Procházka

Nejprve se však vraťme do června roku 2022. Po dvou úspěšných zápasech v UFC proti Volkanu Oezdemirovi, Dominicku Reyesovi čekal na Jiřího Procházku první titulový duel v této prestižní organizaci. Proti němu se do zápasu postavila opravdová legenda MMA – Glover Texeira. Povětšinu času byl aktivnější právě brazilský bojovník a vše směřovalo k jeho výhře na body. Ovšem 28 vteřin před koncem zápasu se Procházka dokázal vyvléknout z ofenzivních spárů Teixeiry a „uškrcením“ donutil Brazilce odklepat.

Titul byl na světě a řada sportovních odborníků tento úspěch přirovnávala dokonce ke zlaté medaili českých hokejistů v Naganu. Procházka prakticky ihned po zápase prohlásil: „Nebyl to ode mě dobrý výkon a rád bych titul obhájil znovu v duelu proti Gloveru Teixerovi.“ Toto gentlemanské prohlášení si získalo potlesk celé sportovní veřejnosti a všichni už se těšili na avizovanou odvetu. K té bohužel nedošlo, jelikož v listopadu minulého roku si Procházka způsobil vážné zranění ramene, které nabouralo nejen jeho skvělou formu, ale také byl nucen odevzdat titul šampiona zpět do rukou UFC.

Nový soupeř, nová výzva

Poté co kvůli zranění Procházky padla odveta s Teixeirou se situace v polotěžké váze změnila. Titulovým soupeřem českého bojovníka bude o pět let starší, ale v MMA méně zkušený Alex Pereira. Menší zápasová zkušenost ve smíšených bojových umění vychází z toho, že se tento Brazilec dlouhá léta věnoval primárně kickboxu. To však neznamená, že by se pro Procházku jednalo o snadnou kořist. Pereira má skvostnou bilanci pěti vítězství a jedné porážky v UFC. Dokonce si i na nějakou dobu pro sebe uzmul titul šampiona střední váhy. V polotěžké váze se mu zároveň podařilo získat již první cenný skalp, kdy dokázal na body zdolat silného Poláka Jana Blachowicze. V žebříčku UFC v této váhové kategorii tak drží skvělé 3. místo!

Žádné trashtalky, Jirka na to jde jinak

Od Jiřího Procházky žádné emocionální divadlo nečekejme. Český zápasník se vyznačuje respektem k soupeři a klidnou povahou. Sám několikrát prohlásil, že si svou agresivitu vybil během dospívání. Nyní z českého bojovníka vyzařuje klid a rozvaha. Prakticky stejný čas věnuje fyzické i mentální kondici. Často medituje a v období dlouhé nucené pauzy dokonce podstoupil tzv. terapii tmou, kdy se nechal na několik dní uzavřít sám v absolutní temnotě.

Mezi další jeho rituály patří například i extravagantní účes pro samotný zápas. V duelu s Gloverem Teixerou jeho dlouhý pletený cop zaujal celý svět. Něco podobného chystá i pro aktuální titulovou bitvu. K tomu všemu však nevynechá ani něco z našeho českého koloritu. Během přípravy na zápas nesmí chybět pivo, anebo vydatné české klasiky – třeba pečená husa.

Ikona jménem Madison Square Garden

Těžko si lze představit ikoničtější arénu, než je newyorská Madison Square Garden. Domácí stánek hokejového týmu New York Rangers a basketbalistů New York Knicks pojme na 20 000 diváků. Kromě sportovních akcí se zde uskutečnily koncerty těch nejvěhlasnějších hudebních hvězd. Vystupoval zde Elvis Presley, John Lennon, Michael Jackson nebo například Elton John. Neuvěřitelná historie, genius loci a elektrizující atmosféra tohoto místa budou jistě faktory, ze kterých bude chtít Jiří Procházka těžit!

Turnaj UFC 295 startuje 12. listopadu ve 4:00 našeho času. Čekání na tuto velkolepou sportovní událost si můžete zkrátit s tematickou soutěží od Telly, kde hrajeme o skvělé ceny z kolekce Jiří „BJP“ Procházka.

Jirko, držíme palce!