Mistrovství světa v ledním hokeji 2022 na Telly

10. 5. 2022

Mistrovství světa v ledním hokeji s pořadovým číslem 86. se letos koná ve Finsku, které tak bude světový šampionát hostit již podeváté. Zápasy se budou hrát hned na dvou místech: v hlavním městě Helsinkách a ve třetím největším městě Tampere. Turnaj se odehraje v termínu 13. – 29. května a sledovat jej můžete i vy na Telly na kanále ČT Sport.

Hlavním dějištěm bude Tampere

Hokejové mistrovství světa se bude z velké části konat ve zbrusu nové Nokia aréně, která byla otevřena na konci minulého roku. Zápasy skupiny A a dva čtvrtfinálové zápasy se odehrají v Helsinkách ve slavné aréně Helsinki Ice Hall.

Původně se měl turnaj konat ještě v Hartwall aréně, ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu k tomu nakonec nedojde. Ve vedení arény totiž figurují ruští oligarchové, kteří jsou na seznamu sankcí proti Rusku. Aréna nesla jméno Hartwall podle finského výrobce nápojů. Společnost ale s arénou v návaznosti na ruskou invazi a následné sankce rozvázala spolupráci a aréna se přejmenovala na Helsinki Halli.

Herní systém hokejového mistrovství světa

Turnaje se celkově zúčastní 16 týmů z celého světa, které jsou rozděleny do 2 základních skupin po 8 týmech. V rámci obou skupin se každý utká s každým. Z těchto skupin postoupí dál čtyři nejlepší týmy s nejvyšším počtem bodů. Ostatní družstva na turnaji skončí.

Body se udělují následovně: Za vítězství v základní hrací době získává mužstvo 3 body, za vítězství v prodloužení či samostatných nájezdech 2 body. Pokud tým prohraje v prodloužení nebo samostatných nájezdech, dostane 1 bod a za prohru v základní hrací době nezíská bod žádný.

Týmy Ruska a Běloruska letos hrát neuvidíme

28. února oznámila Finská hokejová federace, že požaduje vyloučení hokejových týmů Ruska a Běloruska z celého šampionátu kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu. Tyto týmy pak nahradily reprezentace Francie a Rakouska.

Jaké je rozložení základních skupin?

Mužstva byly do základních skupin rozděleny podle žebříčku IIHF pro rok 2021. Ve skupině A tedy nastupuje Kanada, Německo, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Kazachstán, Itálie a Francie.
Ve skupině B uvidíme Finsko, USA, Česko, Švédsko, Lotyšsko, Norsko, Velkou Británii a Rakousko.

Kanada na tomto mistrovství obhajuje zlatou medaili, české mužstvo na loňském turnaji skončilo na sedmém místě, když v zápase o postup do semifinále podlehlo Finsku 0:1.

Jaké je letošní složení českého týmu?

V roli českého reprezentačního kouče se vůbec poprvé v historii představí zahraniční trenér. Filipa Pešána jako hlavního trenéra nahradil Fin Kari Jalonen. Asistovat mu budou Martin Erat a Libor Zábranský, trenérem brankářů je Zdeněk Orct.

V sestavě českého týmu by se měli objevit hráči z extraligy, ruské KHL, švýcarské NLA i několik hráčů z kanadsko-americké NHL. Největší hvězdou bude zajisté Tomáš Hertl z San Jose Sharks. Mezi další hvězdné hráče, které na turnaji můžeme očekávat, patří: Filip Hronek, Radim Šimek, Jakub Vrána, Karel Vejmelka a Dominik Simon. Další jména se budeme dozvídat v průběhu turnaje.

Kdy se můžete těšit na zápasy českého týmu?

České národní mužstvo odstartuje turnaj zápasem proti týmu Velké Británie. Ten se odehraje v sobotu 14. Května od 16:20. V následujícím rozpisu najdete všechny zápasy české reprezentace v základní skupině:

  • Sobota 14. května od 16:20 hodin, Česko – Velká Británie
  • Neděle 15. května od 20:20 hodin, Česko – Švédsko
  • Úterý 17. května od 16:20 hodin, Česko – Rakousko
  • Čtvrtek 19. května od 20:20 hodin, Česko – Lotyšsko
  • Sobota 21. května od 20:20 hodin, Norsko – Česko
  • Pondělí 23. května od 16:20 hodin, USA – Česko
  • Úterý 24. května od 20:20 hodin, Finsko – Česko

Jak budou Češi hrát pod vedením zahraničního trenéra? Postoupí dál než do čtvrtfinále? Fandit českým hráčům můžete i vy na Telly na kanále ČT Sport.