Super Bowl 2023 na Telly

9. 2. 2023

Jedna z nejsledovanějších sportovních akcí, a to nejen v USA, se pomalu, ale jistě blíží. Finále nejvyšší profesionální ligy amerického fotbalu NFL (National Football League) má obrovský společenský přesah, i proto jeho sledovanost dosahuje okolo 150 milionů diváků.

Super Bowl 2023 na Telly

Letošní ročník Super Bowlu tradičně nabídne souboj dvou nejlepších týmů z celé sezóny NFL, přestávkovou show se světovými hudebními hvězdami i nejdražší reklamy. Sledovat Super Bowl můžete i vy na Telly na Premier Sport 2.

Kdy a kde se hraje Super Bowl LVII?

Pro Evropany něco nepochopitelného, pro Američany obrovská událost, při které se na čtyři hodiny zastaví prakticky celá země. Již 57. ročník Super Bowlu se letos uskuteční v noci z 12. na 13. února 2023 v Arizoně na stadionu State Farm Stadium s kapacitou až 72 200 diváků.

Ani jeden tým tedy nebude mít výhodu domácího hřiště. V loňském roce mělo tuto přednost družstvo Los Angeles Rams, které se utkalo s týmem Cincinnati Bengals a nakonec slavilo vítězství. 

Které týmy proti sobě nastoupí?

V grandiózním finále se utkají týmy Philadelphia Eagles a Kansas City Chiefs. Kdo má větší šanci na vítězství? Kurzy sázkařů lehce favorizují Eagles, nicméně šance jsou velmi vyrovnané na obou stranách.

Pro Eagels se bude jednat o historicky čtvrté finále. Pouze jedenkrát si doposud připsali celkové vítězství a zisk titulu, a to v roce 2018. Chiefs naposledy získali titul v roce 2020 a celkově je to pro ně pátý Super Bowl.

Historicky první souboj bratrů

Zápas byl letos neformálně označován jako The Andy Reid Bowl“, jelikož hlavní trenér Chiefs Andy Reid předtím působil jako hlavní trenér Eagles v letech 1999 až 2012. Reid se tak stal pátým hlavním trenérem, který se v Super Bowlu utkal se svým bývalým týmem.

Letošní Super Bowl můžete najít také pod názvem The Kelce Bowl“, protože se bude jednat o historicky první Super Bowl, ve kterém proti sobě nastoupí bratři: tight-end týmu Chiefs Travis Kelce a centr Eagles Jason Kelce.

Reklamy za miliony dolarů

Celý svět častěji více než fotbal zajímá show okolo. Částky, jaké jsou inzerenti za 30sekundový spot schopni zaplatit, pravidelně šplhají do enormních výšin a ani letošní ročník není výjimkou. Jen pro představu, v roce 2022 vyšla nejdražší reklama na více než 150 milionů korun.

Loňský Super Bowl ovládla reklama od firmy Coinbase s létajícím QR kódem, která potvrdila heslo, že v jednoduchosti je krása. Vsadila totiž na lidskou zvědavost. Po celou dobu spotu létal na černé obrazovce pouze QR a kdo si ho nenasnímal, nic nevěděl.

Letošní ročník přinese také nového hlavního sponzora ostře sledované poločasové show Super Bowlu. Stala se jím společnost Apple Music, která tak nahradila Pepsi, jež sponzorovala předchozích deset poločasových show.

A kdo bude hlavní hvězda poločasu? Rihanna, která se na podiu objeví po dlouhých pěti letech. Prvotní spekulace tvrdily, že místo ní vystoupí Taylor Swift. Ta ale nabídku údajně odmítla s tím, že se aktuálně hodlá soustředit na znovunatáčení svých dřívějších alb.

Kdo zazpívá národní hymnu?

V loňském roce hymnu „The Star-Spangled Banner” zazpívala dvojice Eric Church a Jazmine Sullivan. Letos se této pocty ujme country zpěvák Chris Stapleton, kterého mohou čeští fanoušci znát například díky skladbě „Say Something” s Justinem Timberlakem.

Super Bowl v číslech

Tato pompézní akce přitahuje pozornost ale nejen díky fotbalu a doprovodnému programu. Zde je několik zajímavých čísel:

  • Průměrná sledovanost dosahuje okolo 110 milionů diváků. 
  • Lidé během Super Bowlu pravidelně utratí kolem 15 miliard dolarů.
  • 9 z 10 pořadů na žebříčku nejsledovanějších televizních pořadů v historii USA zabírá Super Bowl. 
  • Průměr teploty při volbě stadionu nesmí v místě konání na přelomu ledna a února klesnout pod 10 °C.
  • Jen na Super Bowl vyrobí NFL 228 míčů.

Historie Super Bowlu

Letošní finalista Kansas City Chiefs stál u zrodu Super Bowlu v roce 1967 v Los Angeles, kdy se utkal s týmem Green Bay Packers. V té době ale ještě neexistovaly dvě ligy amerického fotbalu – National Football League a American Football League. K jejich sloučení došlo až v roce 1970, týmy si ale zachovaly rozdělení dle lig. Proto proti sobě dodnes ve finále nastupuje vítěz American Football Conference (AFC) a National Football Conference (NFC).