Programová nabídka Telly

Omlouváme se, ale program již není aktuální.

Oběti Vikingů

Oběti Vikingů Logo ČSFD 75 %

Orig. název: Universum History: In den Fängen der Wikinger - Menschenraub und Sklaverei

Žánr: Dokumentární / Drama / Historický
Rok: 2020
Země původu: Rakousko, Německo, Švédsko, Česko, Irsko
Délka: 52 min

Proč si Vikingové ze svých výprav přiváželi vedle kořisti také lidi? Výpravné koprodukční dokudrama vypráví o dramatických osudech těch, kteří Vikingům padli do rukou… Vikingové jsou dodnes obdivováni pro svou odvahu, projevovanou během plaveb do neznáma i v boji, a není pochyb o tom, že po zásluze. Méně známou skutečností je, že tuto svou udatnost často propůjčovali méně obdivuhodným účelům. Zatímco se Vikingové samotní věnovali loupeživým nájezdům na britské ostrovy i pevninskou Evropu, již dobytá území obhospodařovali otroci, tvořící podle odhadů až čtvrtinu vikinské společnosti. S rostoucím úspěchem dobyvačného úsilí pak strmě rostl i význam obchodu s otroky. A právě tento aspekt života Vikingů – a nedobrovolně i mnoha Evropanů – zkoumá koprodukční film s názvem Oběti Vikingů režiséra Gernota Lerchera. Jakou úlohu sehrávalo otrokářství a jak bylo napříč kontinentem organizováno? A jaký dopad mělo na celou tehdejší Evropu a na obyvatele dnešních Čech? Je známo, že s narůstající christianizací saských oblastí se hlavní regiony, ze kterých otroci pocházeli, přesunuly dále na východ, jelikož křesťané nesměli přibližně od dob Karla Velikého jiné křesťany zotročovat. Z tohoto důvodu se do hledáčku stále častěji dostávaly slovanské kmeny. Od dob Jindřicha I. až do 12. století se tak mezi polabskými Slovany konaly hony na otroky, kteří představovali cenné zboží. Praha patřila k největším evropským překladištím otroků a největším trhům s lidmi, kde se napříč rozvětvenou sítí kupců obchodovalo s otroky z celé Evropy a Afriky – ti byli zotročováni kromě jiných také Vikingy. Film tak má ambici skrze opomíjený aspekt vikinského života nabídnout i širší obraz tehdejší Evropy. Koneckonců, pohyb lidí napříč kontinentem v rámci otrokářství lze pomocí moderních technologií vysledovat i v dnešní Evropě. Výpravný snímek na jedné straně čerpá z výpovědí předních evropských historiků a odborníků, kteří diváka zasvětí i do nejmodernějších výzkumných technologií, na druhé straně zaujme i skrze inscenované dramatické a akční pasáže vyprávějící o životních osudech do otroctví uneseného Findana. I tato příběhová část má svůj reálný základ – před smrtí mnich Findan sepsal svůj životní příběh: od zavlečení do otroctví a nucenou účast ve vikinských bitvách až po svůj útěk a pouť Evropou 9. století až do Švýcarska.

Vyzkoušejte Telly na 14 dní zdarmaTyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vyplňte správně všechna pole webového formuláře a zadejte svou platební kartu. Proveďte autorizační platbu 1 Kč, díky které si ověříme platnost vaší karty.

Na email obdržíte jednoduchý návod k přihlášení do Telly. SMS zprávou vám pošleme přihlašovací heslo.

Na telefon vám pošleme přihlašovací údaje. Můžete ihned začít sledovat na 14 dní zdarma. Bezplatné období můžete kdykoliv ukončit. Po uplynutí zkušební doby přejdete na placenou verzi, dle balíčku, který jste si vybrali.

Poznejte všechny vychytávky internetové televize. Pozastavte si obraz, přetočte, vybírejte pořady z archivu dle hodnocení a nahrávejte.

Součástí bezplatného 14 denního období nejsou kanály Nova Sport 3 a Nova Sport 4 ani možnost nahrávat pořady. Tyto kanály a možnost nahrávání se vám zaktivují v případě, že se rozhodnete dále pokračovat v placené verzi.