Programová nabídka Telly

Omlouváme se, ale program již není aktuální.

Strážci Galaxie

Strážci Galaxie Logo ČSFD 82 %

Orig. název: Guardians of the Galaxy

Žánr: Akční / Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Sci-Fi
Rok: 2014
Země původu: USA, Velká Británie
Délka: 116 min

Film Strážci Galaxie z roku 2014 představuje další revoluční krok ve světě superhrdinských filmů od Marvel Cinematic Universe. Tento snímek, režírovaný Jamesem Gunnem, přinesl svěží vítr do žánru s překvapivou směsicí humoru, akce i dramatického příběhu. Díky tomu si pak vysloužil i dvě další pokračování.

Krátké shrnutí

Hlavní děj se točí kolem Petra Quilla alias Star-Lorda (Chris Pratt), který se zaplete do honby za mocným artefaktem. Na této nebezpečné cestě se spojí s dalšími neobvyklými hrdiny, doslova odpadlíky vesmíru: Gamora (Zoe Saldana), Drax Ničitel (Dave Bautista), mluvící mýval Rocket (Bradley Cooper) a nezapomenutelný stromový humanoid Groot (Vin Diesel). Společně se jim pak i díky své vzájemné odlišnosti podaří zachránit vesmír před zničením zlým Ronanem.

Příběh

Film Strážci Galaxie odvíjí svůj příběh ve vesmíru, kde se Peter Quill (Chris Pratt), známý jako Star-Lord, nečekaně stává centrální postavou galaktického konfliktu. Quill, který byl jako dítě unesen ze Země skupinou vesmírných pirátů, se živí jako mezihvězdný lupič. Jeho osud se změní, když nalezne tajemný Orb, artefakt nezměrné síly. Tento objev jej vrhá do nebezpečné hry o moc. Po Orbu totiž touží také fanatický Ronan, příslušník rasy Kree. Ten chce použít artefakt k ovládnutí vesmíru.

Ve svém dobrodružství se Quill neplánovaně spojí s čtyřmi neobvyklými společníky, doslova odpadlíky, o které už nikdo nemá zájem. Jednou z nich je Gamora (Zoe Saldana). Tato záhadná zelená válečnice s komplikovanou minulostí se snaží uniknout svému adoptivnímu otci Thanosovi. Další je Drax Ničitel (Dave Bautista), který chce pomstít smrt své rodiny. Třetím hrdinou je Rocket (Bradley Cooper), mluvící mýval s brilantním ovládáním zbraní, a čtvrtým společníkem je jeho věrný přítel Groot (Vin Diesel), milující, ale také smrtící stromový humanoid. Společně tato neobvyklá skupinka vyděděnců vytvoří alianci s názvem Strážci galaxie, aby ochránili Orb před Ronanem a jeho ničitelskými plány.

Během svého dobrodružství musí Strážci galaxie čelit mnoha výzvám a nepřátelům. Zároveň se ale učí také hodnotě přátelství a důvěry. Nakonec se jim podaří doručit Orb do bezpečí planety Xandar, kde ho předají členům Nova Corps, galaktické vojenské organizaci. V závěrečné bitvě Strážci galaxie spojí své síly, aby porazili Ronana. Jeho poražením se jim podaří zachránit Xandar, vymazat své kriminální činy, ale i stmelit svůj neobvyklý tým. Příběh filmu končí otevřeně a naznačuje, že další dobrodružství na sebe nenechají dlouho čekat.

5 TOP zajímavostí

  1. Postavy Strážců se objevily i v dalších filmech Marvel Cinematic Universe, včetně „Avengers: Infinity War“ a „Avengers: Endgame“.
  2. Vin Diesel, který propůjčil hlas Grootovi, nahrál svou repliku „I am Groot“ více než 1000krát a v několika jazycích. Zajímavostí je, že některé nahrávky prováděl na chůdách, aby se cítil více jako velký mluvící strom
  3. Jako vizuální inspiraci pro návrh postavy mývala Rocket Raccoona filmaři použili skutečného mývala. Jmenoval se Oreo a údajně žil na farmě v Portugalsku, kde i v roce 2019 uhynul.
  4. V původních komiksech z roku 1969 byl tým Strážců složen z jiných postav: Stakar, Vance Astro, kapitán Charlie-27, Martinex T’Naga a Yondu.
  5. James Gunn chtěl do filmů zahrnout postavu Buga, původně marvelovskou postavu odvozenou od hrdiny Micronautů. Společnost Disney/Marvel však v té době nevlastnila práva na tuto postavu.

Natáčení a produkce

Film Strážci galaxie se natáčel převážně v Londýně, ve studiích Shepperton Studios a Longcross Studios. Celosvětová premiéra proběhla 21. července 2014 v Los Angeles. Rozpočet filmu činil kolem 170 milionů dolarů, přičemž v celosvětovém výnosu přesáhl 770 milionů dolarů. Hity ze 70. a 80. let, jako „Hooked on a Feeling“ od Blue Swede, dodávají filmu jedinečnou atmosféru.

Pokračování filmu

Úspěch filmu Strážci Galaxie vyústil hned ve dvě pokračování se stejným hereckým obsazením i týmem filmařů. V roce 2017 bylo natočeno první pokračování Strážci Galaxie Vol. 2. Třetí pokračování bylo natočeno v roce 2023.

Kritika filmu

V rámci své premiéry a následného uvedení do kin Strážci Galaxie získali pozitivní ohlas jak od kritiků, tak od diváků. Nejen že se stal finančně úspěšným, ale také přispěl k rozšíření Marvel Cinematic Universe a přinesl nový styl vyprávění příběhů v rámci daného žánru.

Vliv filmu

Film Strážci galaxie byl od počátku trochu nejistý projekt. Otázkou bylo, zda budou lidi zajímat postavy, které mají daleko ke slavným komiksovým hrdinům? Ale risk se v tomto případě vyplatil ve velkém.

Nejenže ještě dále posunul laťku pro superhrdinské filmy, ale také ukázal, že i méně známé komiksové postavy mohou mít obrovský úspěch. Není dokonce tajemstvím, že společnost Warner Bros. se nechala inspirovat Strážci galaxie pro svůj vlastní „divno-týmový“ film Sebevražedný oddíl. Někteří filmoví znalci Strážce galaxie dokonce považují jako jeden z nejvlivnějších filmů 21. století.

Úspěch Strážců Galaxie také dodal Marvelu sebevědomí a umožnil filmařům a tvůrcům se posunout v další tvorbě „Marvelovek“. Představil vesmírnou říši ve velkém stylu a při zpětném pohledu je patrné, že to byl první odrazový můstek k filmům, jako jsou Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame.

Vyzkoušejte Telly na 14 dní zdarmaTyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vyplňte správně všechna pole webového formuláře a zadejte svou platební kartu. Proveďte autorizační platbu 1 Kč, díky které si ověříme platnost vaší karty.

Na email obdržíte jednoduchý návod k přihlášení do Telly. SMS zprávou vám pošleme přihlašovací heslo.

Na telefon vám pošleme přihlašovací údaje. Můžete ihned začít sledovat na 14 dní zdarma. Bezplatné období můžete kdykoliv ukončit. Po uplynutí zkušební doby přejdete na placenou verzi, dle balíčku, který jste si vybrali.

Poznejte všechny vychytávky internetové televize. Pozastavte si obraz, přetočte, vybírejte pořady z archivu dle hodnocení a nahrávejte.

Součástí bezplatného 14 denního období nejsou kanály Nova Sport 3 a Nova Sport 4 ani možnost nahrávat pořady. Tyto kanály a možnost nahrávání se vám zaktivují v případě, že se rozhodnete dále pokračovat v placené verzi.