Dokumenty
V tajuplných vodách se zrodil příběh o africkém vodním obrovi. O tvorovi s pohyby jako z pradávných věků a tělem z jiného světa. Z hlubin se pomalu vynořuje starý hroší samec. Dlouhé roky si na něm vybraly svou daň. V jeho znavených očích se zračí celý jeho těžký, leckdy krutý život. Končetiny má zesláblé desítkami let bojů. Jeho tělo je poseté jizvami – do kůže zarytými vzpomínkami na dávné bitvy. Ve svých nejlepších letech tento, kdysi nepřemožitelný bojovník, neustále válčil a my teď nabízíme příběh o jeho životní pouti, která jej dovedla k rozhodující bitvě o královskou korunu.
Více o dokumentu
Vzpomínky na otce legionáře, bratra a dědečka výtvarníky, TGM a první republiku, revoluci a kontrarevoluci, exil a presidentskou kancelář… Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s novinářem, hudebním kritikem i významnou osobností našeho exilu Ivanem Medkem.
Více o dokumentu
Dobrodruh Jakub Vágner plní dvěma sourozencům, Róze a Josefovi, jejich velký sen: podívat se za divokými zvířaty do Afriky. Mladí cestovatelé si ovšem výpravu do přírodní rezervace v Keni musí nejdříve zasloužit. Musí se naučit pečovat o divoká zvířata v Safari Parku ve Dvoře Králové. Cesta za dobrodružstvím vede přes přípravu krmení a úklidy výběhů.
Více o dokumentu
Často se říká, že dnešní svět je mnohem násilničtější, než byl v kterékoli dřívější době. Jiní se naopak domnívají, že za tento názor může zkreslený obraz, který nám prezentují sdělovcí prostředky. Pokud je opravdu fakt, že dnešní lidstvo je mírumilovnější než dříve, nabízí se otázka, zdali je tento stav udržitelný, nebo pouze přechodný. Znamená terorismus opravdu stále rostoucí hrozbu? Je agrese neodmyslitelnou součástí lidské povahy, nebo je dílem okolností, které přejí jejímu vzniku? Je rozdíl mezi lidskou a zvířecí agresivitou? Dá se agresivita dědit? Jak a proč se měnily formy násilí v průběhu dějin? A vznikají také nové, dříve neznámé formy agrese? Jak se změnilo společenské posuzování násilí? Nový dokumentární film na Spektru se bude snažit odpovědět jak na výše…
Více o dokumentu
Zapálený badatel Harald Sandner zcestoval celý svět, aby sestavil co nejúplnější chronologii Hitlerovy pouti. Strávil mapováním Hitlerova života dvacet let. Kde byl Hitler v raných letech a v době války? Kde učinil svá nejzávažnější rozhodnutí?
Více o dokumentu
Podívejte se na nejslavnější bitvu polských dějin z pohledu tří jejich nejvýznamnějších účastníků: Jagellonského krále Vladislava, litevského velkoknížete Vytautase a velmistra Řádu německých rytířů Ulricha von Jungingena. V tomto jedinečném historickém filmu ztvárnili tyto postavy ti samí herci, kteří je oživili v populárním seriálu Koruna králů. Sebastian Skoczeń, Michał Chorosiński a Szymon Nygard vyrazili z dnešního Krakova, Vilniusu a Malborku, aby se nakonec setkali přímo na bitevním poli u Grunwaldu. Během pozoruhodné výpravy divákům zprostředkovávají motivace, prožitky a pocity svých postav. Díky tomu není film 1410: Bitva u Grunwaldu obyčejným a běžným dokumentem o událostech, které se odehrály před mnoha staletími. Místo toho největší triumf v dějinách polské armády znovu ožívá na obrazovce přímo před vašima očima.
Více o dokumentu
Kardinál Štěpán Trochta (1905 – 1974) prožil v nacistických koncentračních táborech 3 roky, v komunistických věznicích dokonce 7 let a 4 měsíce. Pod policejním dohledem – v internaci – strávil 8 roků a 9 měsíců. Dobu vystihuje svým citátem: „Dnešní člověk trpí v mnohém ohledu víc, než člověk století minulého. Záměrná lež a lstivé matení pojmů, potoky lidské krve – to nepatří ani do dob temna či inkvizice. To jsou vynálezy našeho století.“
Více o dokumentu
Pronikavý pohled jasně modrých očí a chování aristokrata. Tak si většina filmových fanoušků pamatuje britského herce a hrdého Ira, jemuž ani přes četné nominace nikdy nepřipadl Oscar, krom toho celoživotního v roce 2003. Nutno podotknout, že aristokratické chování měl v genech: jeho otec pocházel z irského královského rodu. Sám Peter byl od dětství přímočarým, trochu prostořekým, ale vždy okouzlujícím rebelem. K jeho nezapomenutelným filmům patří kromě Lawrence z Arábie také Lev v zimě, Becket, Jak ukrást Venuši, Sbohem, pane profesore!, ale zazářil i v nizozemském snímku českého režiséra Otakara Votočka Křídla slávy.
Více o dokumentu
Architekt a herec divadla Sklep představuje netradičním způsobem životy jedenácti nějvětších českých osobností na základě výsledků stejnojmenné ankety. Jednotlivé díly: Tomáš Garrigue Masaryk Václav Havel Jan Amos Komenský Antonín Dvořák Karel IV. Mistr Jan Hus Karel Čapek Božena Němcová Jan Werich Jan Žižka Jára Cimrman
Více o dokumentu
Dokument o výjimečném hudebním projektu Milana „Mejly“ Hlavsy a Vratislava Brabence, jehož premiéru připravila kapela The Plastic People of the Universe za neuvěřitelně dramatické konspirace v hospodě v Kerharticích u České Lípy v březnu roku 1981.
Více o dokumentu
Ponořte se do nejlepších dokumentů o přírodě, vesmíru, historii nebo o válečných událostech. Na Telly si můžete vybrat z bohaté nabídky zahraničních i čistě českých dokumentů, které vás poučí, pobaví i dojmou.
Proslulé dokumentární kanály, které mají ve svém hledáčku přírodu, vám ve vaší televizi nabídnou čarokrásné záběry přírodních scenérií, příběhů zvířat nebo dobrodružných expedic. Kdo se rád zajímá spíše o kriminalistické případy, určitě ocení nabídku kanálů, které otevírají dveře do světa vyšetřování, zločinu nebo soudních procesů.
Nadšence do objevování různých koutů světa zase potěší cestovatelské a dobrodružné kanály. A ten, kdo se rád vydává až k dalekým hvězdám a galaxiím, bude ohromen unikátními záběry z vesmírných výprav a průzkumů. A to není všechno. Telly nabízí i dokumenty určené výhradně pro děti, které vašim ratolestem dokonale rozšíří jejich obzory.
Zkrátka! Díky Telly si celá vaše rodina najde v televizi dokumenty, které naplní vaši bezmeznou zvědavost, touhu po dobrodružství nebo třeba jen čas na společný odpočinek.
Objevte bohatou knihovnu dokumentů na naší internetové či satelitní televizi. Právě teď!
Dokumentární televizní kanály